[ Webhosting profitux.cz ]
Vlečky

Železniční vlečky

Vlečka ČKD Blansko

Firma ČKD Blansko dnes spadá pod Ruského majitele Tažmaš a zabývá se především výrobou vodních turbín - Kaplanovy, Francisovy a Peltonovy. Oproti produkci z dob před rokem 1989, kdy produkce firmy ČKD Blansko vedle výroby a především repase lopatek Francisových a Kaplanových turbin pro naše hydroelektrárny byla výroba zaměřena také na lodní šrouby pro lodě na Brněnské a Orlické přehradě a také na výrobu velkých karuselů.
Toto vše dnes již patří minulosti a dnes se ČKD zaměřila na výrobu a repasi vodních turbin pro hydroelektrárny. Výroba lodních šroubů a velkých karuselů je dnes tatam. Přibyla navíc výroba Peltonových turbin, které jsou realizovány v zahraničních hydroelektrárnách s velkým spádem.
Závod ČKD je obsluhován poměrné rozsáhlou železniční vlečkou z Blanenského Hlavního nádraží ČD. Vlečka do ČKD Blansko je obsluhována malou motorovou lokomotivou T211.0 a spíš není využívána, protože její koleje vedou přez pozemek blanenského autoservisu Peugeot. Těžko říci jaké jsou zde smluvní vztahy pro přepravu po této vlečce přez autoservis. Každopádně je rozsáhlá železniční vlečka používána ve vnitropodnikové dopravě těžkých obrobků i hotových kompletů od obráběcích strojů na nákladní silniční podvalníky.
Původně byla tato vlečka obsluhována motorovou loko. ČKD Praha T448.0 (vlečkovou verzí nákladní kapotové lokomotivy T466.2).


Vlečka ČKD Blansko Vlečka ČKD Blansko Vlečka ČKD Blansko Vlečka ČKD Blansko Vlečka ČKD Blansko
Vlečka ČKD Blansko Vlečka ČKD Blansko Vlečka ČKD Blansko Vlečka ČKD Blansko Vlečka ČKD Blansko

Modelová železnice